Na zahradě v lednu: co sázet, sít a dělat v lednu

Image

V lednunadšený zahrádkář začíná přemýšlet o nadcházející sezóně a ptá se, co může udělat, aby mohl začít. připravit svou zahradu.

Naštěstí existuje mnoho věcí, které můžete zasadit, zasít a udělat, abyste svou zahradu připravili na příchod jara.

V tomto článku vám poskytneme tipy, co můžete v lednu na zahradě zasadit, zasít a udělat, abyste co nejlépe využili jarní sezónu. Zahradničení !

Jakou zeleninu sázet v lednu?

V lednu je vhodné sázet především kořenovou zeleninu, zelí a saláty. Kořenovou zeleninu, jako je mrkev, tuřín a pastinák, můžete vysévat přímo do země.

Nicméněnejlépe je půdu nejprve dobře zkypřit a přihnojit organickým hnojivem. Zelí by se mělo vysévat do půdy v řádcích s rozestupy, stejně jako saláty, které se sklízejí později než ostatní zelenina.

Roketu a špenát je vhodné vysévat také v lednu, jakmile se půda dostatečně prohřeje. Několik listů pak můžete sklízet brzy na jaře. Hrách a zelené fazolky lze rovněž vysévat v této době, abyste si mohli později v sezóně vychutnat jejich plody.

Jaké květiny vysévat v lednu?

Leden je ideální dobou pro přípravu zahrady na nadcházející měsíce. Výsev trvalky nebo letničky, které vytvoří bohaté a barevné květy. Navštivte Stratifikace je velmi praktická metoda pro připravit osivo před výsadbou.

Tím se zkrátí doba klíčení a urychlí se vývoj mladých výhonků. Květy na výsev Na výběr je mnoho druhů rostlin: máky, kosmatice, lobelky, balzamíny atd. Lze je snadno začlenit do zahrady a přilákají motýly a včely.

Plánujte dopředu trochu více času na péči o semena, která máte. zasetá. Nezapomeňte je pravidelně zalévat a případně chránit před mrazem. Po vytvoření sazenic s jejich výsadbou chvíli počkejte, abyste se z nich mohli těšit celé léto!

LEES  Jak se vyhnout mrazu ve skleníku? 4 tipy, jak ochránit rostliny!

Jaké zahradnické práce mohu dělat v lednu?

V lednu je zahrada ještě v klidu, ale je to ideální čas pustit se do přípravných prací na jaro.

Ve skutečnosti je dobré využít příznivého počasí k provedení několika užitečných úkonů pro zahradu a její rostliny. Budete tak připraveni na pěkné počasí, které je za rohem. Zde je seznam věcí, které můžete udělat v lednu:

 • Vyčistěte cestičky a záhony, odstraňte plevel a odumřelé listí;
 • Řezání živé ploty a keře;
 • Voda mladé rostliny (v tomto chladném měsíci potřebují hydrataci);
 • Prořezávejte větve ovocných stromů, abyste podpořili jejich plodnost;
 • Oprava zahradní nářadí, například sekačky na trávu, které bylo poškozeno během předchozího roku;
 • Připravte půdu pro budoucí výsadbu;
 • Výsev letničky na příští léto ;
 • Instalacevyměňte plot nebo bránu.

Tyto úkony jsou poměrně jednoduché a nevyžadují použití chemických látek. Umožní vám připravit pozemek na jaro a mít krásnou, kvetoucí a udržovanou zahradu.

Leden je důležitým obdobím pro ochranu zahrady před teplotními změnami a účinky slunečního záření. Mráz. Proto je důležité připravit zahradu již v lednu, abyste zajistili, že bude přežití. V první řadě je třeba se ujistit, že jsou všechny rostliny v dobrém stavu. zastřešenézvláště ty, které jsou citlivé na chlad.

Dále se snažte půdu dobře zalévat, aby nebyla příliš suchá. Jakmile se to podaří, můžete krajina nejchladnější místa, která chrání vaše rostliny a zajišťují, že jsou bez průvanu.

Zeleninu citlivou na mráz, jako je salát, pórek nebo mrkev, můžete také doplnit krycími materiály. Nakonec byste měli v lednu také zkontrolovat svou zahradu a ověřit, zda jsou všechny rostliny v dobrém zdravotním stavu.

V lednu můžete zasadit, sow a dělat mnoho věcí na zahradě. Pokud je špatné počasí, zvolte aktivity uvnitř, například plánování budoucí výsadby.

LEES  Kompostujte nebo vytřiďte svůj organický odpad: co opravdu budete muset udělat v roce 2024?

Tak budete na jaro připraveni a vaše rostliny budou silnější. Nezapomeňte, že klíčem ke krásné zahradě po celý rok je správná údržba!

Nejnovější články

Mohlo by vás také zajímat

Sdílet :
 • Domů
 • Zahrada
 • Na zahradě v lednu: co sázet, sít a dělat v lednu