Aromatické rostliny, které rostou ve stínu: našich 5 nejlepších pro vás!

Image
@Culture2000

Pokud máte tmavý balkon nebo terasu, nejste odsouzeni k tomu, abyste mohli pěstovat pouze rostliny milující slunce.

Existuje několik aromatických rostlin, které velmi dobře rostou ve stínu a které jsou velmi nenáročné na péči.

V tomto článku s vámi sdílíme tipy, jak pěstovat aromatické rostliny ve stínu, abyste si mohli vychutnat jejich chuť ve vašich pokrmech.

Co je aromatická rostlina?

Aromatická rostlina je rostlina, jejíž listy, stonky a květy obsahují silice, které uvolňují příjemnou vůni.

Často se používají pro svou intenzivní a jedinečnou chuť a vůni při vaření, v přírodní medicíně nebo jednoduše jako dekorativní prvky na vaší zahradě.

Aromatické rostliny jsou také známé pro své blahodárné účinky na vaše zdraví, protože mají antiseptické, trávicí a protizánětlivé vlastnosti.

Výhody pěstování aromatických rostlin ve stínu

Pěstování aromatických rostlin ve stínu může být velmi prospěšné. Většina aromatických rostlin je skutečně známá pro své jemné vůně a chutě, které se lépe uchovávají ve stinném prostředí.

Pěstováním těchto druhů ve stínu je tedy možné zachovat jejich původní chuť a vůni. Kromě toho rostliny, které rostou ve stínu, mají tendenci být odolnější vůči škůdcům a chorobám.

Mají také lepší odolnost vůči suchu a jsou méně náchylné k poškození UV zářením.

Dalším důvodem, proč může být prospěšné pěstovat bylinky ve stínu, je to, že to může snížit výrobní náklady. Ve skutečnosti zastíněné rostliny nepotřebují tolik vody a hnojiva jako rostliny pěstované na plném slunci.

LEES  Objevte všechna praktická využití jedlé sody na zahradě!

Našich 5 nejlepších aromatických rostlin pro pěstování ve stínu

Aromatické rostliny jsou skvělým nápadem pro vylepšení vaší zahrady ve stínu. Velmi snadno se udržují a poskytují lahodné aroma, které obohatí vaše jídla. Zde je našich 5 nejlepších aromatických rostlin pro pěstování ve stínu.

  • Kopr
  • Petržel
  • Máta
  • Tymián
  • Pažitka

Všechny tyto aromatické bylinky lze pěstovat v květináčích nebo přímo v zemi, ale hodí se především do zastíněných prostor. Budou perfektní pro přidání barvy a vůně do vaší zahrady. Ve skutečnosti jsou velmi odolné a mohou růst i na tmavých místech.

Tipy pro pěstování bylinek ve stínu

Aromatické rostliny ve stínu vyžadují specifickou údržbu, aby správně rostly a přinášely co nejlepší ovoce. V první řadě musí být půda bohatá na organickou hmotu a musí být mírně kyselá, aby se rostlina mohla dobře vyvíjet.

Je také důležité zajistit pravidelnou a vydatnou zálivku, protože aromatické rostliny ve stínu potřebují hodně vlhkosti, ale ne přebytek.

Kromě toho je důležité vyčistit plevel a odstranit ho ze zahrady, aby se zabránilo konkurenci mezi nimi a aromatickými rostlinami. Jednou ročně by měla být půda obohacena kompostem nebo hnojivem, aby rostliny získaly potřebné živiny.

Rostliny je také nutné pravidelně stříhat, aby se stimuloval jejich růst a zdraví.

Svou zahradu můžete také chránit reflexními materiály, jako jsou plachty, solární panely nebo stínící látky, abyste omezili množství slunečního světla, které dopadá na vaše rostliny.

A konečně, pokud si všimnete, že některé rostliny nejsou v dobrém zdravotním stavu nebo pokud si všimnete, že jsou napadeny hmyzem, měli byste použít cílené organické produkty, abyste omezili jakékoli šíření.

Aromatické rostliny a stín jsou dva prvky, které dohromady mohou tvořit úspěšnou asociaci. Dodržováním těchto tipů budete moci úspěšně pěstovat aromatické rostliny ve stínu. Na své zahradě si pak můžete užívat lahodné bylinky a vůně!

Mohlo by vás také zajímat

Sdílet :
  • Domů
  • Zahrada
  • Aromatické rostliny, které rostou ve stínu: našich 5 nejlepších pro vás!